RT0603WRB0749K9L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
49.9 kOhms ±0.05% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
RT0603WRB0749K9L
DigiKey Part Number
RT0603WRB0749K9L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603WRB0749K9L
Description
RES SMD 49.9K OHM 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RT0603WRB0749K9L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)