RT0603LRC07100KL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
100 kOhms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thin Film
RT0603LRC07100KL
DigiKey Part Number
13-RT0603LRC07100KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RT0603LRC07100KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RT0603LRC07100KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603LRC07100KL
Description
RES 100K OHM 0.01% 1/10W 0603
Detailed Description
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)