RT0603FRE076K04L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 1.588
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 11.782
Datasheet
In Stock: 904
Panasonic Industry
Vishay
Vishay
Susumu
Susumu
6.04 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
RT0603FRE076K04L
DigiKey Part Number
13-RT0603FRE076K04LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RT0603FRE076K04LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RT0603FRE076K04LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603FRE076K04L
Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0603FRE076K04L Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)