RT0603DRE0740K2L
DigiKey Part Number
311-2575-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-2575-1-ND - Cut Tape (CT)
311-2575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603DRE0740K2L
Description
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
40.2 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT0603DRE0740K2L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)