RT0603BRE135K23L
DigiKey Part Number
13-RT0603BRE135K23LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0603BRE135K23L
Description
RES CHIP 0603
Detailed Description
5.23 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)