RT0402DRD0722KL
DigiKey Part Number
311-2160-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-2160-1-ND - Cut Tape (CT)
311-2160-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0402DRD0722KL
Description
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
22 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
RT0402DRD0722KL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)