RT0402BRE0728RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 3.297
Datasheet
28 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
RT0402BRE0728RL
DigiKey Part Number
RT0402BRE0728RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0402BRE0728RL
Description
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RT0402BRE0728RL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)