RT0201FRD0737R4L
DigiKey Part Number
13-RT0201FRD0737R4L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0201FRD0737R4L
Description
RES 37.4 OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
37.4 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)