RT0201BRE07120RL
DigiKey Part Number
RT0201BRE07120RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT0201BRE07120RL
Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/20W 0201
Detailed Description
120 Ohms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT0201BRE07120RL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)