RSF50SJR-PN1K2
DigiKey Part Number
RSF50SJR-PN1K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF50SJR-PN1K2
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)