RSF2WSJR-73-5R6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 6.237
Datasheet
5.6 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
RSF2WSJR-73-5R6
DigiKey Part Number
RSF2WSJR-73-5R6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF2WSJR-73-5R6
Description
RES 5.6 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)