RL2512JK-070R82L
DigiKey Part Number
13-RL2512JK-070R82LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RL2512JK-070R82LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RL2512JK-070R82LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2512JK-070R82L
Description
RES 0.82 OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
820 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL2512JK-070R82L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)