RL2010JK-070R082L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
82 mOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
RL2010JK-070R082L
DigiKey Part Number
RL2010JK-070R082L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2010JK-070R082L
Description
RES 0.082 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RL2010JK-070R082L Models
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)