RL2010FK-070R025L
DigiKey Part Number
13-RL2010FK-070R025LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RL2010FK-070R025LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RL2010FK-070R025LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL2010FK-070R025L
Description
RES 0.025 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL2010FK-070R025L Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±1200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)