RL1210JR-070R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 10.885
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
200 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
RL1210JR-070R2L
DigiKey Part Number
RL1210JR-070R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1210JR-070R2L
Description
RES 0.2 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
RL1210JR-070R2L Models
Temperature Coefficient
±600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)