RL1210FR-070R5L
DigiKey Part Number
311-0.5NATR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.5NACT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.5NADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1210FR-070R5L
Description
RES 0.5 OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
500 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
RL1210FR-070R5L Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)