RE1206DRE07232RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
232 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RE1206DRE07232RL
DigiKey Part Number
RE1206DRE07232RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE1206DRE07232RL
Description
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RE1206DRE07232RL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)