RE0805FRE074K53L
DigiKey Part Number
13-RE0805FRE074K53L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0805FRE074K53L
Description
RES 4.53K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
4.53 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)