RE0805FRE07261KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
261 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RE0805FRE07261KL
DigiKey Part Number
RE0805FRE07261KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0805FRE07261KL
Description
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RE0805FRE07261KL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)