RE0603FRE072K49L
DigiKey Part Number
13-RE0603FRE072K49LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RE0603FRE072K49LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RE0603FRE072K49LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0603FRE072K49L
Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
2.49 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RE0603FRE072K49L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)