RC1218FK-072R67L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.67 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film
RC1218FK-072R67L
DigiKey Part Number
RC1218FK-072R67L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1218FK-072R67L
Description
RES 2.67 OHM 1% 1W 1812 WIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC1218FK-072R67L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)