RC1206JR-7W8R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8.2 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1206JR-7W8R2L
DigiKey Part Number
13-RC1206JR-7W8R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206JR-7W8R2L
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC1206JR-7W8R2L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)