RC1206JR-077R5P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
7.5 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RC1206JR-077R5P
DigiKey Part Number
13-RC1206JR-077R5P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206JR-077R5P
Description
RES 7.5 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)