RC1206JR-0710KP
DigiKey Part Number
YAG1339TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG1339CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG1339DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206JR-0710KP
Description
RES 10K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RC1206JR-0710KP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)