RC1206FR-073R74P
DigiKey Part Number
13-RC1206FR-073R74P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206FR-073R74P
Description
RES 3.74 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
3.74 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)