RC1206DR-07715RL
DigiKey Part Number
13-RC1206DR-07715RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1206DR-07715RL
Description
RES 715 OHM 0.5% 1/4W 1206
Detailed Description
715 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC1206DR-07715RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)