RC0805JR-074K7P
DigiKey Part Number
YAG1334TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG1334CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG1334DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805JR-074K7P
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805JR-074K7P Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)