RC0603JR-0733KP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4.119
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
33 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RC0603JR-0733KP
DigiKey Part Number
13-RC0603JR-0733KP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603JR-0733KP
Description
RES 33K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)