RC0603JR-07130RL
DigiKey Part Number
311-130GRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-130GRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-130GRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603JR-07130RL
Description
RES 130 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
130 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0603JR-07130RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)