RC0603FR-7W2K7L
DigiKey Part Number
13-RC0603FR-7W2K7L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603FR-7W2K7L
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 kOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0603FR-7W2K7L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)