RC0603FR-0793R1P
DigiKey Part Number
13-RC0603FR-0793R1P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603FR-0793R1P
Description
RES 93.1 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
93.1 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)