RC0603FR-07240RL
DigiKey Part Number
311-240HRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-240HRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-240HRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603FR-07240RL
Description
RES 240 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
240 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0603FR-07240RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)