RC0603DR-0714K3L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
14.3 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0603DR-0714K3L
DigiKey Part Number
RC0603DR-0714K3L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603DR-0714K3L
Description
RES 14.3K OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0603DR-0714K3L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)