RC0402DR-0733K2L
DigiKey Part Number
13-RC0402DR-0733K2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0402DR-0733K2LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0402DR-0733K2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402DR-0733K2L
Description
RES 33.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33.2 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402DR-0733K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)