RC0201JR-132R2L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
2.2 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
cut-tape-render
RC0201JR-132R2L
DigiKey Part Number
13-RC0201JR-132R2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0201JR-132R2LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0201JR-132R2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201JR-132R2L
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0201JR-132R2L Models
Temperature Coefficient
-100/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)