RC0201JR-075R1L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC0201JR-075R1L |
Description | RES 5.1 OHM 5% 1/20W 0201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.1 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC0201JR-075R1L Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient -100/ +350ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm) |