RC0201FR-0790R9L
DigiKey Part Number
YAG2839TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG2839CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG2839DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201FR-0790R9L
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90.9 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0201FR-0790R9L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)