RC0201FR-07768KL
DigiKey Part Number
YAG2796TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG2796CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG2796DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201FR-07768KL
Description
RES 768K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
768 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0201FR-07768KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)