RC0201FR-0759RL
DigiKey Part Number
13-RC0201FR-0759RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0201FR-0759RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0201FR-0759RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201FR-0759RL
Description
RES 59 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0201FR-0759RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)