RC0201FR-07324KP
DigiKey Part Number
13-RC0201FR-07324KP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201FR-07324KP
Description
RES 324K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
324 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Active
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)