RC0201DR-0769R8L
DigiKey Part Number
RC0201DR-0769R8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0201DR-0769R8L
Description
RES 69.8 OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.8 Ohms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0201DR-0769R8L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)