RC0100FR-075K6P
DigiKey Part Number
13-RC0100FR-075K6PTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RC0100FR-075K6PCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RC0100FR-075K6PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0100FR-075K6P
Description
RES 5.6K OHM 1% 1/32W 01005
Detailed Description
5.6 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
7C1 RoHS w/out Exemption (100% Pb-Free)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)