RC0100FR-0716R2L
DigiKey Part Number
YAG6242TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0100FR-0716R2L
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/32W 01005
Detailed Description
16.2 Ohms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0100FR-0716R2L Models
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)