RC0075FR-0743RL
DigiKey Part Number
13-RC0075FR-0743RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0075FR-0743RL
Description
RES 43 OHM 1% 0.02W 0075
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 Ohms ±1% 0.02W Chip Resistor 009005 (0301 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
-200/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
009005 (0301 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.012" L x 0.006" W (0.30mm x 0.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.14mm)