PSP17AJB-1K1
DigiKey Part Number
PSP17AJB-1K1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSP17AJB-1K1
Description
RES 1.1K OHM 5% 17W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kOhms ±5% 17W Through Hole Resistor Axial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.354" Square x 2.953" L (9.00mm x 75.00mm)