PE0612FKM070R01Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Metal Element
PE0612FKM070R01Z
DigiKey Part Number
13-PE0612FKM070R01Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0612FKM070R01Z
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 1206 WIDE
Detailed Description
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)