P4SMA400CA/TR7
DigiKey Part Number
13-P4SMA400CA/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-P4SMA400CA/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-P4SMA400CA/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMA400CA/TR7
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
380V