NTL12-2R5MF
DigiKey Part Number
13-NTL12-2R5MF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTL12-2R5MF
Description
ICL 2.5 OHM 20% 12A 24MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 2.5 Ohms ±20% 12 A 0.945" (24.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
YAGEO
Current - Steady State Max
12 A
Series
R @ Current
46 mOhms
Packaging
Box
Diameter
0.945" (24.00mm)
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
2.5 Ohms