NTG04-017LF
DigiKey Part Number
13-NTG04-017LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTG04-017LF
Description
ICL 17 OHM 15% 4A 16MM
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 17 Ohms ±15% 4 A 0.630" (16.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Manufacturer
YAGEO
Current - Steady State Max
4 A
Series
R @ Current
255 mOhms
Packaging
Box
Diameter
0.630" (16.00mm)
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
17 Ohms