NSP15AJB-6R8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
6.8 Ohms ±5% 15W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Cement
NSP15AJB-6R8
DigiKey Part Number
NSP15AJB-6R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP15AJB-6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 15W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.492" Square x 1.890" L (12.50mm x 48.00mm)